kazinczynora.iwk.hu                           fakanál varázslat a konyhában

Alapélelmiszerek - ha ezek vannak otthon akkor már nem halunk éhen !!

 1. Krumpli (burgonya)              2. Tojás                  3. Liszt                4. Cukor                5. Só (konyhasó)               6. Rizs                   7. Tej

 


 

 Krumpli (népszerű neve: Burgonya)(solanum tuberosum)

Anno Domini 1565. Ekkor érkezik vissza az Újvilágból Spanyolföldre Gonzalo Jimenez de Quesada (1499-1579), felfedező és hódító, aki valószínűleg Pizzaróhoz tartozott, és mivel aranyat nem nagyon talált, hozott egy pár gumót, ami később értékesebbnek bizonyult az aranynál. Mivel nagyon hasonlított a szarvasgombára,tartuffo-nak nevezte őket, és innen ered a német Kartoffel, a román cartof, és még sok más nyelven a krumpli neve. A magyar krumpli szó a német Krumbieren-ből, azaz görbe körtéből ered; a bánsági svábok és az osztrákok ma is így nevezik a burgonyát. 

A krumpliról már 1540-ben említést tesz Pedro de Ciezas panyol történész és conquistador, aki a Perui Krónikákban számol be arról, hogy a bennszülötteknek a kukorica és a burgonya az alapeledelük. Későbbi kutatások kiderítették, hogy az inkák már jóval Krisztus előtt termesztették Peruban és szent növénynek tekintették, amit imáikba is foglaltak:

Ó Teremtőnk! Te, aki életet adtál mindennek, és megteremtetted az embert, hogy élni és sokasodni tudjon, szaporítsd meg a föld gyümölcseit, a krumplit és más ennivalókat, hogy az emberek ne szenvedjenek az éhínségtől és a szegénységtől!

A 16-17.században spanyol, portugál kereskedők elterjesztették Ázsiában és Afrikában is. Magyarországra 1650 körül került, de évszázadokba telt mire elterjedt. Az 1800-as évektől kezdtek el komolyabban foglalkozni vele, mivel ingyen osztottak szét vetőgumót és II.József magyar király adókedvezménnyel támogatta a termelőket.

Ausztráliába az angolok vitték a 18. században. Ez a legfontosabb termesztett, nem gabona növény, így több ezer fajtája ismert. Becslések szerint ma világszerte 192000 km²-en termesztenek burgonyát.

 

A burgonyák színesek

Nem génmódosítás és nem ételfesték! Sok-sok természetes növényi színanyag. A jól ismert termesztett burgonya (Solanum tuberosum) egy nagyon alakgazdag fajcsoporthoz tartozik. A hazai burgonyatermesztésben is egyeduralkodó Solanum tuberosum eleve egy rettentő alakgazdag faj, mely főként az Andok magasabb régióiban, Chile és Peru hegyvidéki területein őshonos, de Mexikótól Patagóniáig körülbelül 100 másik burgonyafaj minimálisan 4000 különböző fajtáját szelektálták és mai napig legfőbb élelemforrásukként termesztik a vidék lakói. Angol és spanyol nyelven elérhető a Peruban létrehozott Nemzetközi Burgonya Központ (CIP) és az általa üzemeltetett burgonya génbank honlapja, de a világban számos egyéb kutatóintézet is komolyan foglalkozik a burgonya fajok alakgazdagságának megőrzésével. Ez az irtózatos mennyiségű, vad fajokból szelektált fajta külső megjelenésében, íz és illat tekintetében hatalmas változatosságot mutat, mindemellett a konyhai felhasználásuk is változatos. Magyarországon csak a legutóbbi évtizedben terjedt el az egyes burgonyafajták besorolása különböző felhasználási módok szerint, így a komolyabb üzletek polcain már találunk "főzni való", "sütni való", vagy "saláta burgonya" és "csemege burgonya" típusokat. Ez sajnos a piacokon még mindig nem egyértelmű, ha rákérdezünk, legtöbbször a "hát ez mindenre jó" választ kapjuk az eladótól. Pesze bizonyos fajták valóban szinte minden konyhai helyzetben kiállják a próbát, de sok esetben ez messze nem igaz. A Magyarországon termesztett fajták választéka a Nyugat-Európai kínálathoz viszonyítva még mindig nagyon szegényes, de azért az utóbbi években pozitív változásoknak lehettünk tanúi. Egyre több új fajtát próbálnak ki a termesztők a hazai viszonyok között, ehhez a vonalhoz csatlakozunk mi is 2011-től a színes burgonya fajtákkal.

Fajtái (forrás: www.lilaburgonya.hu) 

Blue belle A Blue belle egy új, francia nemesítésű  fajta. Közepes és nagyméretű burgonyákat nevel, melyek a szemek körül lilán mosott színűek, leginkább úgy néznek ki, mintha állandóan mosolyognának. A gumók fehér húsúak, kellemes ízűek, közepes szárazanyagtartalmúak. Sütve és főzve is jól használható ("B" főzési kategóriába sorolható), eddig levesnek és pürének próbáltuk, kifejezetten finom volt mindkét felhasználásban. A héjról a lila szín főzéskor eltűnik, héjában sütve viszont még látszanak a foltok.


A Blue belle tetszetős gumói az elmúlt években a zöldségkiállításokon is gyakran felbukkantak, de várhatóan a házikertekben is gyorsan elterjed majd ez a sokoldalúan használható, szép termést adó burgonyafajta.

Cherie A Cherie egy francia nemesítésű  fajta, amely az utóbbi években a gasztronómia fejlődésével Magyarországon is elterjedt. Ugyan nem tartozik a színes burgonyák közé, előnyös tulajdonságai miatt mégis felvettük a színes húsú fajták mellé kontrollnak. Hagyományos színvilágú (szép piros héj és halványsárga hússzín jellemzi, alakja kiflikrumpli jellegű, hosszúkás-hengeres. Korai-középkorai érésű, így nyár közepétől már szedhető fajta. Íze kifejezetten kellemes, állagra tipikus nem szétfővő típus, így a legkülönfélébb saláták és hidegkonyhai készítmények kiváló alapanyaga.

Maja arany A Maja arany másik Solanum phureja fajtánkhoz, a Maja hajnalhoz hasonlóan, szintén a neves Skót kutatóintézet, szelekciója. Perui szüleinek köszönhetően ízre ugyanolyan kitűnő, gazdag földes-mogyorós ízvilágú fajta, enyhén lisztes, sötét sárga színű hússal.


A Maja arany közepes méretű, hosszúkás-lekerekített krumplikat nevel, a gumók kívül sárga színűek, néha enyhén foltosak. A növény a többi S. phureja fajtához hasonlóan eltér egy hagyományos burgonyafajtától, a lomb sokkal világosabb színű és a levelek szeldeltebbek, a virág színe pedig élénk lila színű. Konyhatechnikai szempontból nagyon fontos tulajdonsága ennek a fajtakörnek, hogy a hagyományos fajtákhoz képeset a főzési idő körülbelül a felével, egyharmadával rövidül. Párolva is nagyon finomak, de az első elkészítéskor figyelmet igényel, hogy ne essen szét. Mindemellett sütni is kiválóan alkamas, különlegesen finom tepsis sült köreteket, chipseket és püréket is készíthetünk belőle. 

Maja hajnal A Maja hajnal egy új nemesítés, 2008-ban 'Mayan Twilight' néven látta meg a napvilágot, a dél-amrikai S. phureja fajtáinak felhasználásával nemesítették egy skót kutatóintézetben. A diploid S. phureja fajtákat eredetileg a genetikai változatosság bővítésére vonták be a kutatásokba még az 1960-as évek végén, de időközben kiderült, hogy ennek a fajnak a hosszú nappalokhoz alkalmazkodott törzséből szelektált fajták nagyszerű ízükkel külön is megállják a helyüket a piacon, így a phureja hibridek nemesítése új irányt vett.

Perui lila A perui lila egy Peruból származó ősi fajta, melynek eredete az 1800-as évek elejéig vezethető vissza. Nyugat-Európában és Észak-Amerikában sok helyütt termesztik ma is, angol nyelvterületen a 'Purple Peruvian' és a 'Blue Peruvian' néven ismerik, míg francia és német nyelvterületeken leginkább a 'Vitelotte' fajtanév használata terjedt el, mindezen nevek ugyanezt a kedvelt régi fajtát takarják.

Skót felföldi vörös A Skót-felföldi vörös feltehetően a lelkes gyűjtőkkel került a Viktória-korabeli Skóciába, ahol az 1850-es évektől kezdve termesztették. Önálló fajtaként 'Highland Burgundy Red' néven 1936-ban került be az angol nemzeti fajtagyűjteménybe, miután a leleményes séfek Burgundia hercegének felszolgálták az ebből a fajtából készült köretet a londoni Savoy Hotelben. Színében ez a burgonyafajta illett legjobban a főfogáshoz és a vendéghez egyaránt, így gyorsan híre ment a sikeres köretválasztásnak.

Svájci kék A Svájci kéknek van becsületes neve is, a fajta agrármérnök nemesítője, a svájci Christoph Gämperli 'Blaue St. Galler' néven jegyeztette be 2007-ben. A 'Blaue St. Galler' tudatos nemesítői munka eredménye, a 'Svéd kék' és a 'Prättigau' fajták keresztezéséből származik, ez a fajta sem egy misztikus GMO. A fajta szabadalmi oltalom által védett, a vetőgumója nem olcsó, de cserébe egy korszerű, bőtermő, könnyen feldolgozható fajtát kapunk.

Svéd kék A Svéd kék pontos eredete ismeretlen, valószínűleg a XIX. században került Angliába, majd innen a skandináv államokba, ahol ma is nagyon kedvelt fajta, Svédországban, Dániában és Finnországban nagyobb területeken is termesztik. Skandináviában Bla Kongo, az angol nyelvterületeken Blue Congo, míg német nyelvterületen Blaue Schweden néven ismert, de pl. a 'Black Russian', 'Congo' és a 'Davis Purple', sőt egyes honlapok szerint az amerikai 'All Blue' fajtanév is ezt a fajtát takarja. Saját tapasztalatom emellett, hogy az angliában elterjedt 'Salad Blue' fajta vagy identikus ezzel, vagy összekeverték már a vetőmagosok is, annyira hasonlít 

A fajták felsorolása napestig eltarthat, csak néhány magyarországon "népszerű" és csak nevesitve:

 - Agria, - Balatoni rózsa, - Desiree, - Frieslander, - Hópehely, - Impala, - Kondor , - Maestro, - Sarpo Mira, - Stempster,

 

Megjelenése, felépitése

50–90 cm) magasra növő, lágy szárú növény. A föld feletti rész szárcsomóiból nőnek a hajtások és levelek, a föld alattiból a gyökerek és a tarackok. A tarack (sztóló) csúcsának megvastagodásából alakul ki a gumó (szárgumó). A gumóról, vegetatívan szaporított krumplinak csak a szár és a tarack föld alatti csomóiból előtörő, járulékos gyökerei vannak. Ezek a sűrűn elágazó gyökerek 50–60 cm mélyre hatolnak le. Páratlanul szárnyalt, összetett leveleinek széle ép. A párta és a csésze összeforrása miatt öttagú, fehér, lila, olykor vöröses virágai bogernyőbe tömörülnek. Termése kétrekeszes, sokmagvú bogyó

Felhasználása

Fogyasztani kizárólag a gumóját szabad: a virágából keletkező bogyókban, a növény felszíni zöld részeiben, valamint a burgonyagumó „szemeiben” (rügyeiben) és a napon (fényben) tartott gumó megzöldülő héjában méreganyagot (szolanint) fejleszt.

Mindennapos, alapvető élelmiszernövény, energiatartalma harmada a kenyérének. Egy kifejlett gumó normális tömege 40–200 g, és többnyire mintegy:

18% keményítőt,

1–2% fehérjét,

110–180 mg/kg B-vitamint,

700–1000 mg/kg C-vitamint,

valamint kevés A- és K-vitamint tartalmaz. 

A tárolt burgonya C-vitamin-tartalma mintegy 600 mg/kg-ra csökken. Könnyen emészthető; hűvösben tárolva, más zöldségekkel ellentétben jól eltartható.

Nagyon sokféleképpen használhatjuk: leves, főzelék, olajban, vagy zsírban sütve, húsételekhez köretként, kenyér és egyéb kelt-, sült- és főtt tészták készítéséhez. Fogyasztható nyersen is. Hámozás után gumója bármilyen formában (főzve, sütve) elkészíthető. A mezőgazdaságban, a háztájiban (főleg régebben) az apró burgonyagumókat megfőzték és a disznókkal etették föl.

Magas keményítőtartalma lehetővé teszi, annak lebontásával úgynevezett krumplicukrot állítsanak elő belőle. A cukor a következő lépésben alkohollá alakítható.

Magyarországon egy ember évente átlagosan mintegy 50 kg burgonyát fogyaszt el, Portugáliában kb. 150-et.

 

A feldolgozás módja és tápanyagtartalom

A burgonya azért is fontos eledelünk, mert a növény 85%-a hasznosítható emberi táplálékként, szemben a gabonafélék 50%-os hasznosíthatóságával.

A burgonyagumó egészséges élelmiszer, mert sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Figyelni kell azonban a megfelelő elkészítésére: fölkockázása lerövidítheti a főzési időt, de akár 75%-kal is csökkentheti az ásványi anyag tartalmát.

Kártevői

A burgonya legnagyobb ellensége a krumplibogár. A bogár és lárvái a növény leveleivel táplálkoznak, ezáltal ők is mérgezővé válnak. A gumókat a földben megtámadhatja a lótücsök, a cserebogár és apattanóbogarak lárvája is

 

Gyógyhatásai

A nyers burgonyaszeletek nedve lágyítja, tisztítja a bőrt. Reszeléke enyhíti a szem körüli duzzanatokat, hűsíti a napégette bőrt. Pépjével pattanásokataranyeres csomót kezelnek. Nedvével keléseket vagy forrázott sebeket gyógyitanak.

 

Ráadásnak egy pár krumplis babona és szokás:

Ha krumplihéjat teszünk egy leány ajtajába május elsején, tudatjuk vele, hogy nem tetszik nekünk.
Terhes asszony ne egyen burgonyát, mert a gyerek nagy fejjel fog megszületni.
Ha krumplit hordasz a zsebedben, meggyógyítja a reumádat vagy az ekcémádat.
A szemölcsöt dörzsöld be egy felvágott krumplival, aztán ásd el. Mire a krumpli gyökeret ereszt a földben, elmúlik a szemölcsöd.

Mielött meg-, illetve kiprobálja bárki is a fenti „gyógymódokat” kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét, nem vállalom a felelősséget!

 


 

 Tojás

A tojás régóta központi szerepet játszik az emberiség életében. Fontos tápanyag, jelentős jelkép, sokféle gondolat elindítója. Közmondások szereplője, képzőművészeti és irodalmi alak, a termékenység és az újjászületés szimbóluma.

Az emberiség tojásfogyasztásának kezdetéről nincsenek bizonyítékaink, de nagy valószínűséggel már az ősember is rabolt ki madárfészkeket, illetve a vadászatkor felriasztott madarak árván maradt fészkeiből elemelt tojásokat megette. Annyi bizonyos, hogy Kínában és Egyiptomban már tudatos tojásfogyasztás folyt, és i. e. VI. század környékén már háziasított tyúkok adták a tojást. A rómaiak a hódító hadjárataik során háziasított tojókat találtak Angliában, Galliában és a németeknél is. Amerikába viszont csak Kolumbusz második útján, 1493-ban jutott el a tyúk, és utána honosodott meg a tojásfogyasztás.

 

Az emberiség hamar felismerte, hogy a tojás remek táplálékforrás, s a tojás köré lassan megszülettek a mítoszok. A tojás beépült a társadalmak vallási szimbólumai közé és különféle hagyományok kötődtek a felhasználásához.

A tojás az újjászületés, a megújhodás és a termékenység jelképévé vált. Sárgája a Napot szimbolizálta, s a tojás sok esetben egyet jelentett az élet forrásával. Egyiptomban a templomokban tojásokat lógattak, hogy elősegítsék a termékenységet és a megújulást. Ezt a megújulást Krisztus előtt sok pogány nép ünnepelte, ahol a tojás már szimbólumként jelen volt. A zsidó széder estének – a pészah előestéjének – is fontos eleme a tojás, s később a keresztények számára is fontos húsvéti szimbólummá vált.

Kínában a szülők a családnak és a barátoknak pirosra festett tojást adtak, jelezvén, hogy új családtag van érkezőben. Szintén a termékenységet szimbolizálta a XVII. századi francia szokás, mely szerint a menyasszony az új ház küszöbén összetört egy tojás, hogy egészséges baba szülessen és a szerencse se pártoljon el a háztól. Iránban a házasulandók tojást cseréltek, míg a németeknél a gyászt szimbolizálta a zöldre festett tojás. De nem csak a kínaiak és a németek festették a tojást. A szlávoknál is nagy divat volt a húsvéti festett tojás, amit nem csupán festékekkel színeztek, hanem – mint az ukrán pysanky-t – méhviasszal dekoráltak ki. Ez a technika nálunk is ismert.

tojásdekorálás azonban nem állt meg a méhviasznál és a festéknél. Hungarikumnak számít a tojások patkolása, ami afféle ügyességi vetélkedő vagy inkább kérkedés volt a kovácsok részéről. A hatalmas kézügyességet igénylő feladattal a mai napig sokan próbálkoznak. A tojások igazi dekoratőre azonban Peter Carl Fabergé orosz ékszerész volt, akit 1885-ben III. Sándor cár kért fel, hogy készítsen húsvéti ajándékra egy meglepetést rejtő tojást. A tojás olyan jól sikerült, hogy onnantól kezdve folyamatos megrendelést kapott a cártól. Az évek alatt nagyjából 50 tojást készítettek, s ebből 42 maradt fenn. A Fabergé tojás azonban túllépett a húsvét szimbolikáján, a drágakövekkel kirakott tojás a luxus jelképévé vált.

 

Az ajándékot rejtő tojások tovább éltek, s a gyerekek nagy örömére ma már igen sokféle csokoládétojás kapható a piacon, ami – húsvéttól függetlenül – apró meglepetést tartogat számukra.

A tojás szimbolikus értéke mellett nem elhanyagolható a kulináris jelentősége sem. Különféle bizonyítékokkal jól alátámasztott tény, hogy már az ókori Egyiptomban sütöttek olyan kenyereket és süteményeket, amelyekhez tojást használtak fel.

A római konyha viszonylag sok tojást használt. Apicius szakácskönyvében is elég sok olyan recept található, amely a tojás különféle felhasználását taglalja. A különféle kenyerek és sütemények mellett, Apicius könyvében megjelenik a sült puding is, sőt a mester leírja, hogy a tojás rendkívül alkalmas szószok és raguk sűrítésére, megkötésére. A rómaiak tojásfogyasztása még egy közmondásban is visszaköszön ránk: „Ab ovo usque ad mala.”, aminek jelentése az értelmezés szintjén: „Az elejétől a végig.”, ám a pontos fordítás képet ad a római étkezésről, amit sok esetben főtt tojással kezdtek és almával zártak le.

A középkorban – a kenyérrel együtt – fontos alapélelmiszernek számított a tojás. Mivel viszonylag gyakori és olcsó volt, így elég sok felhasználási módját ismerték. Készítettek belőle rántottát, ragut, buggyantott tojásként vagy kemény tojásként fogyasztották.

A legendák szerint XV. Lajos minden vasárnap főtt tojást evett, sőt a szerencsés alattvalók azt is megpillanthatták, ahogy a király egy ügyes – és jól begyakorlott – mozdulattal lerántja a tojás héját. Neki köszönhető az is, hogy az ókorban már ismert, majd feledésbe merült tojástartók újra divatba jöttek. Sőt XV. Lajos a maga készítette csokoládéitalt is tojássárgájával gazdagítva itta.

különféle tojásból készített ételek is külön életúttal bírnak. Például nagy valószínűséggel már az ókorban ismerték a töltött tojást, de a nevén nevezett omlett csak a XVI. században jelent meg, bár már az ókorban készítettek hasonló fogásokat Perzsiában és az ókori Rómában is, valamint a XIV. századi Angliában is létezett egy zöldfűszerekkel kikevert vajon sütött tojásétel. A XVI. században azonban nem csak a név született meg, hanem az útmutatás is a tökéletes omletthez. Egyes feltételezések szerint a francia forradalom idején a francia gasztronómia közel 700 megoldást tudott a tojás felhasználására.

Furcsa, számunkra kissé bizarr az úgynevezett ezeréves tojás vagy száznapos tojás. Ennek a Kínában igen közkedvelt tojásnak az elkészítéséhez nincs szükség évekre, csupán másfél-két hónapra, ami alatt a hamuval és mésszel borított tojások elkészülnek.

Milyen tojásokat eszünk?

Az ősember valószínűleg nem válogatott a tojások között, azonban az idők folyamán alakult a különféle állatok tojásaihoz való viszonyunk, és lassan kikristályosodott, hogy melyek azok a tojások, amelyeket előszeretettel fogyasztunk.

Az ókori rómaiak leggyakrabban tyúktojást ettek, de a különféle fogadások, rendezvények alkalmával gyakorta szolgáltak fel pávatojást is. A kínaiak előszeretettel fogyasztottak galambtojást és a manapság is divatos fürjtojásnak is nagy volt a keletje, főleg a föníciaiaknál. Ezen kívül az emberek ettek többek között sirály-, fácán-, fogoly-, pulyka-, pelikán-, kacsa-, strucc- és libatojást is. Manapság leginkább a tyúkok tojásait és strucctojást fogyasztunk, bár ez utóbbi a magyar lakosságra nem jellemző.

tojásokat leggyakrabban tucatjával, azaz tizenkettesével tudjuk megvásárolni, aminek a tojás szimbolikájából eredő oka van. A Jézus tanítványaira utaló szám a tojások csoportosításánál és árusításánál a XVI. századi Angliában jelent meg és onnan terjedt el.

 

 

Milyen tojásokat eszünk?

Az ősember valószínűleg nem válogatott a tojások között, azonban az idők folyamán alakult a különféle állatok tojásaihoz való viszonyunk, és lassan kikristályosodott, hogy melyek azok a tojások, amelyeket előszeretettel fogyasztunk.

Az ókori rómaiak leggyakrabban tyúktojást ettek, de a különféle fogadások, rendezvények alkalmával gyakorta szolgáltak fel pávatojást is. A kínaiak előszeretettel fogyasztottak galambtojást és a manapság is divatos fürjtojásnak is nagy volt a keletje, főleg a föníciaiaknál. Ezen kívül az emberek ettek többek között sirály-, fácán-, fogoly-, pulyka-, pelikán-, kacsa-, strucc- és libatojást is. Manapság leginkább a tyúkok tojásait és strucctojást fogyasztunk, bár ez utóbbi a magyar lakosságra nem jellemző.

tojásokat leggyakrabban tucatjával, azaz tizenkettesével tudjuk megvásárolni, aminek a tojás szimbolikájából eredő oka van. A Jézus tanítványaira utaló szám a tojások csoportosításánál és árusításánál a XVI. századi Angliában jelent meg és onnan terjedt el.

Tojásvásárlás


Manapság Magyarországon a lakosság szinte teljes egésze tyúktojást eszik. A tojás vásárlásakor néhány dologra érdemes odafigyelni. A boltban vásárolt tojás dobozán a lejárati dátum már fontos információ, de a dobozon és a dobozban lévő tojásokra ütött bélyegből azt is megtudhatjuk, hogy mely országból származik a tojás és milyen tartásban élő tojók tojásait vesszük meg. A 0 jelenti a biotartást, az 1 a szabad tartás, kifutós tartási rendszer, a 2 a mélyalmos, különféle istállózott tartást és a 3 a ketreces technológiát. A tyúk tartása befolyásolja az egészségi állapotát, ami a tojás minőségén is érződik.

A piacon áruló őstermelőnek nem kell pecsétet tennie a tojásra, de az árusítás helyén fel kell tüntetnie, hogy honnan származik a tojás.

A megvásárolt tojást lehetőleg a saját dobozába zárva, hűtőben tároljuk. A tojást a felhasználásig ne mossuk meg, akkor viszont érdemes. A megmosott tojásokat felütés előtt törölgessük át, mert egy elnagyolt mosással több kárt okozhatunk, mintha nem mostuk volna meg. A tojást azért érdemes mosatlanul, saját dobozában tartani, mert így veszi fel legkevésbé a többi étel ízét és szagát, s így marad a legtovább friss. A friss tojás jelentős minőségromlás nélkül nagyjából egy hónapig tartható el a hűtőben.

Sütés, fözés tojással

A tojás megvásárlását és tárolását követően már csak a helyes felhasználásra kell odafigyelni. Amennyiben lehetőségünk nyílik rá, ne használjunk nyers tojást. Ha mégis olyan receptet választunk, ami megkívánja a tojás nyersen történő felhasználását, akkor időzítsük úgy az étel előkészítését, hogy a fogyasztásig viszonylag rövid idő teljen el. Az ételt ez idő alatt tartsuk hűtve.

A nyers tojás esetében a legnagyobb problémát a tojás héján megtapadt szennyeződések jelentik. Mivel a nyers tojás hőkezelés nélkül kerül az ételbe, így nagyobb a kockázata egy szalmonella-fertőzésnek. Igaz, manapság már kaphatóak úgynevezett szalmonella ellen kezelt tojások.

Vannak ételek, amiket el sem tudunk képelni tojás nélkül, mert a tojás a lényegük. Ilyen a piskóta, a madártej, a rakott krumpli, a töltött tojás, a rántotta, az omlett, a tojáslevesvagy a tojáspörkölt, de a felfújtak sem léteznének tojás nélkül...

Egészséges vagy sem?

A tojásokkal kapcsolatos másik nagy félelem a tojásban fellelhető koleszterin káros hatása. Ez a 1970-es években Amerikából induló és idővel hozzánk is begyűrűző pánik sok évre visszavetette a tojásfogyasztást. Szerencsére mára már tudományosan bizonyított, hogy a tojásevés nem okoz kórosan magas koleszterinszintet.

A tojás rehabilitációjának egyik fontos lépcsője volt az 1996-ban életre hívott világnap, amit azóta minden évben október második péntekén ünnepelnek. A világnap lényege, hogy felhívja a figyelmet erre a rendkívül sokoldalú, egészséges tápanyagra.

A tojás a legmagasabb minőségű fehérjét tartalmazza. Esszenciális aminosav tartalma ideális, megtalálható benne az A-, D- és E-vitamin, valamint igen sok B-vitamin is. Nagyobb mennyiségben B2-, B6-, B12-vitaminok találhatók benne. A tojás ezen kívül biotint, folsavat, niocint, luteint, kolint, cinket és foszfort is tartalmaz.

Tojás főzése


az időt befolyásolja egyrészt a tojás mérete (fél-1 perccel több is kellhet, vagy kevesebb is elegendő), másrészt hogy a hűtőből veszed-e ki, vagy szobahőmérsékletű a tojás, sőt, még az is, hogy a főzővízzel együtt hűl-e ki, esetleg leöntöd vagy belemártod jeges vízbe…
Így pl. ha a hűtőből kivett tojást (alapszabályként: alapos mosást követően, az elrepedést kerülendő a tűzről lehúzva, míg óvatosan az ellepős) vízbe teszed, forrástól számolva pontosan 3 percig kell főzni, majd hagyni, hogy a vízzel együtt hűljön ki. Így elvileg olyat kapsz, mint a képen látható 2 perces.
Egy másik tipp szerint egy átlagos méretű tojást 8 percig kell főzni, majd azonnal jégkockákkal teli vízbe mártani. Így szintén a képen látható 2 perces lágy sárgát kapod.
Minden esetre: még ha kemény tojást szeretnél sem érdemes 10 percnél tovább főzni, mert a fehérje gumissá válik.

Praktikák még:
Ha forrástól számított 3 perc után lehúzod a tűzről, de még további 3 percig a vízben hagyod a tojást, egészen más íze lesz.

A tojássárgája úgy marad középen, ha főzés közben kanállal görgeted.

Könnyebb a főtt tojást tisztítani, ha a főzővízbe kevés ecetet és még sót is teszel, valamint a főzés végén jeges vízbe mártod. (Ha 1 liter vízhez 1 evőkanál sót teszel, fogyasztáskor már nem is szükséges sózni…)

Ha már keményt tojást főzöl, (akár) 10 másodperc alatt megtisztíthatod ezzel a módszerrel: a két végén megkocogtatod, ezzel kissé megtöröd, majd ezeken a helyeken eltávolítod a héját, végül az egyik markodban tartva a másik kezedbe kifújod a héjából.

 


 

                                                                                               Liszt

Amit mindennapi kenyerünk alapanyagáról jó tudni

A kenyérbe kerülõ liszt legyen mindig szobahõmérsékletû. A kamrából télen behozott lisztnek fel kell vennie a konyha hõméréskletét.

A lisztet meg kell szitálni. A szitálással felfogjuk az esetleges szennyezõdéseket, csomókat stb. Így a kenyerünkre senki nem mondja majd, hogy "Beleköpött a pék"



 

Kód      Megnevezés          Megjegyzés
BL-51     Sima búzaliszt             Régebben dupla nullás liszt "00"
BL-55     Finom (búza) liszt       Fehér színű. Péksütemények és kenyér sütéséhez alkalmas
BL-80     Fehér kenyérliszt        A finomlisztnél sötétebb finomliszt. Kenyérsütéshez a legjobb
BL-112   Félfehér kenyérliszt   Egységes búzaliszt
BL-200   Teljes kiőrlésű búzaliszt
BF-53     Egyszer fogós liszt
BF-55     Félfogós liszt
BFF-55  Rétesliszt                        Régebben nullás liszt "0" Jó sikértulajdonságú                                                                                                                                                                     AD           Búzadara
GL-200   Graham liszt
TL-50      Tésztaipari liszt
DSL         Durum simaliszt
TDD         Tésztaipari durum dara
TBL-70    Fehér tönköly(búza)liszt
TBL-300  Teljes kiőrlésű tönköly(búza)liszt
RL-60       Fehér rozsliszt (rozsláng)        A félbarna kenyér készítéséhez használjak.
RL-90       Világos rozsliszt               Barna kenyér készül belőle.
RL-125     Sötét rozsliszt

RL-190     Teljes kiőrlésű rozsliszt


 

A liszt fajták németországi kódjai:

búzalisztek
BL-51 Sima búzaliszt                                Type    405  "kivonatliszt" aprósüteményekhez  ill. cukrászsüteményekhez
BL-55 Finom (búza) liszt                         Type    550  fehérkenyérhez, világos zsemléhez, apró péksüteményekhez
BL-80 Fehér kenyérliszt                          Type  1050  sötét búzaliszt keverék- és szürke kenyerekhez 
BL-200 Teljes kiőrlésű búzaliszt           Type  1700  sötét, erőteljes kenyerekhez

rozslisztek
Type 1800, tápanyagokban gazdag durva õrlemény szinte minden teljes kiõrlésû kenyérhez. 
Type 1370, finomabb sötét rozsliszt, mely kiválóan alkalmas sötés keverékkenyerekhez. Ebbõs sütik a híres "Kommißbrot"-ot is. 
Type 1150 egy viszonylag finom liszt, ennek megfelelõen fõleg szürke kenyér sütéséhez használják. 

 

Olasz lisztfajták (farina) kódjai:
tipo 00: Pizzakészítéshez 
tipo 0: Lasagne és egyéb pasta készítéséhez 
tipo 1: Fogós liszt (pastaliszt) 
tipo 2: Dupla fodós liszt (rétesliszt) 


 

Élesztõ

A kenyérsütés legkényesebb része az élesztõ. Ezen áll, vagy bukik az egész mutatvány. Ha nem kel meg a tésztánk, akkor egy csirizes vackot kapunk, a jó élesztõtõtõl viszont csodálatos lesz a végeredmény.
A magyar élesztõ kiváló! Ezt sokan aláírják, nincs is semmi vita.
Amennyiben lehetséges, úgy friss élesztõt kell használni.
Amennyiben fagyasztott élesztõvel dolgozunk, azt fel kell engedtetni szobahõmérsékletûre. Mikrohullámon még a legalacsonyabb fokozaton is tilos felolvasztatni. Az ilyen élesztõ "megdöglik".
Gluténérzékenyeknek más "felfúvó" módszert kell használni (szódabikarbóna, szalakáli, stb)

 

Lisztfajták:

Búzaliszt : A sütéshez szükséges legfontosabb nyersanyag. Ha a lisztet vízzel összekeverjük, gyúrjuk, akkor jellegzetesen megváltozik. Könnyen emészthető.

Rozsliszt:  A rozs mostohább éghajlatú vagy gyengébb talajú vidék gabonája. A rozsliszt fehérjéi nem állnak össze sikérré, mert a növényi nyálkaanyagok megakadályozzák a nagy molekulák kialakulását. Ezért tisztán rozslisztből nem célszerű kenyeret készíteni. (max. 50%) A rozsliszt keményítője eltér a búzaliszt keményítőjétől, a vizet jobban magába zárja. Ebből is adódik, hogy a rozskenyér tovább marad friss állapotban.

Graham - liszt : Az elnevezése a liszt bevezetését kezdeményező Graham amerikai orvos nevéből származik. A Graham-liszt étkezési búzából őrölt liszt, amely a gabonaszem héjrészeit (korpa) is tartalmazza. Emésztési zavarokban szenvedő betegek részére nagyon ajánlott. A Graham-liszt nagy héjtartalma miatt zsírban, cukorban, enzimekben gazdag, ezért romlandóbb, mint a búzalisztek, de tovább eláll, mint a teljes kiőrlésűek.

Durumbúza:  A mérsékelt égöv melegebb vidékein (főleg Olaszországban) váltja fel részben a kenyérbúzát. Lisztje fehérjében igen gazdag, szeme igen kemény (neve is innen ered). A durumbúzából sikérjének különleges minősége alapján főleg a száraztészta gyártásának kiváló alapanyaga. A tojásos tésztákkal szemben túlfőzve sem ázik szét. A durumlisztes kenyér kissé sűrűbb, tömörebb, mint a fehérkenyér; belseje a kukoricakenyérre emlékeztető sárgás színű lesz.

Tönkölybúza : Ősi faj. Ezt a búzafajtát már Egyiptomban is termesztették. Rendkívül magas fehérjetartalma (azaz jól keleszthető a magas sikértartalma miatt), ideális ásványi anyag és nyomelem tartalma miatt az emésztőrendszer számára igen kedvező. Szeléntartalma különösen magas. Szeretik bio élelmiszerként, mert teljesen vegyszermentesen termeszthető. Bátran használható minden olyan receptnél, ahol búzalisztet említenek.

Kukoricaliszt: Fontos szerepe van az egészséges táplálkozásban. Glutén- (liszt-) érzékeny betegek diétájában is felhasználhatók. Nem ajánlatos 30%-nál többet tenni a búzaliszt mellé, mivel a kukorica nem tartalmaz sikért, tehát az ilyen kenyér törékeny, száraz lesz és hamar kiszárad. Viszont szép sárga színű, kellemes ízű lesz tőle a kenyér.

Rizsliszt: Fontos szerepe van az egészséges táplálkozásban. Glutén- (liszt-) érzékeny betegek diétájában is felhasználhatók.

Sűrítő adalékként is praktikus.

Árpaliszt: Csak magában használva nagyon tömör, lapos lesz a kenyér. Bizonyos arányban búza- és rozsliszttel keverik. Kis mennyiségben használjuk. Vas és cink tartalma említésre méltó.

Hajdinaliszt: Földes ízű, kis mennyiségben használandó.

Szójaliszt: Magas fehérje tartalmú, egészséges táplálék kiegészítő. Kis mennyiségben használjuk, csupán 5-10% legyen a lisztmennyiség súlyának. Nagyobb mennyiségben a tészta állagát rontja.

Molnárliszt: Ez egyfajta keverékliszt (volt), amibe sokféle gabonát öntöttek össze: búzát, rozsot, árpát, kukoricát.

 


 

 

                                                           Cukor

                Ma már el sem tudjuk képzelni az életünket cukor nélkül, de azért érdemes mértékkel fogyasztani!

A köznyelvben cukor alatt többnyire a kémiában mono- és diszacharidnak nevezett szénhidzátok kristályait értjük.


Étkezési cukorként (szacharóz) a cukorrépából előállított répacukrot vagy a cukornádból előállított nádcukrot ismerhetjük. Ezekből több termék készül, például a kristálycukor, porcukorkockacukor, illetve különbözőédességek tartalmazhatják. Európában ennek előállítása a legolcsóbb, ezért ez a legelterjedtebb. Melegebb éghajlatú területeken a nádcukor az elterjedt, amit cukornádból állítanak elő, illetve ismert még a juharcukor, amit északi országokban a juharfa nedvéből nyernek. Kémiailag mindhárom cukorfajta teljesen egyforma, csupán a kiindulási növényekből a gyártás során megmaradó szennyezőanyagok okozzák a különbségeket.

 Ezenkívül megemlítendőek még a különböző gyümölcscukrok (fruktóz), amelyeket a gyümölcsökből vonnak ki, valamint a tejcukor (laktóz), amelyet gyermektápszerek készítésére használnak és tejből állítanak elő.

A finomított cukrot, amelyet ma minden háztartásban megtalálunk, száz-százötven évvel ezelőtt még csak a gazdagabb családok használták, még régebben csak a királyok asztalán volt található. Korábban csak a mézethasználták az ételek édesítésére.

Története


A szilárd cukor felfedezését a 4-7. század a  közötti időszakra teszik.

Ezidőtájt Indiában háromféle cukrot készítettek:

vörös vagy nyerscukrot

kristályos cukrot vagy cukorlisztet

kemény cukorkristályokat

A cukorgyártáshoz a cukornád sűrűre befőzött levét, a nádmézet használták. Mivel ez olcsóbb volt, mint a méz, lassanként visszaszorította a méz használatát. A nádmézből cukorkristályok váltak ki, ha beszáradt. Később ezeket a kristályokat tudatosan állították elő, így keletkezett a cukorgyártás.

Indiából a cukornád és a cukor ismerete csak lassan terjedt nyugat felé. Legközelebbi adatokat a cukornádról a 6. században találunk a perzsáknál, akiknek révén az arabok is megismerkedtek a cukornáddal és a cukorral. Eleinte az uralkodók, a kalifák kedvelt luxuscikke volt. Lassanként egyes városok gyárvárosokká váltak, ahonnan a készített cukrot messze vidékre is elszállították. Amikor az arabok hatalmukat Egyiptom felé is kiterjesztették, a cukor elterjedését is előmozdították.Egyiptom a cukornád meghonosítása után a leghíresebb cukortermelő országok egyikévé lett. Nagyot léptek előre a cukorfinomítás terén, olyannyira, hogy Indiában még ma is az ő finomítási eljárásukat használják. Ugyancsak az arabok Szicíliában, majd Spanyolországban is meghonosították a cukrot. Spanyolországban 1150-ben 29 000 hektár föld volt cukornáddal beültetve és Motril városában (Granadában) 14 cukorgyár volt.

A nádméz ismeretét Európa többi részén a keresztes hadjáratok terjesztették el, és Velence hozta forgalomba. Az első cukorszállítmány 996-ban érkezett Szíriából és Egyiptomból Velencébe; miután pedig Ciprus szigete is a keresztények birtokába jutott, a cukortermesztés virágzásnak indult.


Angliába az első hajórakomány cukor 1319-ben érkezett. A németekhez is eljutott Velencéből, a szárazföldi kereskedelmi útvonalakon keresztül. A 14.15. században már a jobb módú polgári családokban is használták, részint gyógyszerként, részint pedig ételek készítésénél. A fő cukortermelő ekkoriban Spanyolország volt. Az ország cukortermelése a 15. század elején évente többet tett ki mint 100 ezer tonna.

Magyarországon 1419-ben találjuk az első feljegyzést a cukorról, Zsigmond király udvarában. Amikor Mátyás király 1476-ban Beatrixszal házasságra lépett, «az asztalt aranyozott cukorból készült fa, melyen angyalok és mókusok voltak, díszítette, fákkal, cserjékkel és éneklő madarakkal ékesített, tisztán cukorból készült kerttel».

Amerika felfedezésével az Újvilág hatalmas versenytársa lett az Óvilágnak. Kolumbusz Kristóf már 1492-ben átültette a cukornádat Santo-Domingóba, amely csakhamar Európa fő szállítójává vált. Mexikóba már Cortés idejében, míg Brazíliába a 16. század elején került a cukornád. A 19. század végén Kuba, Manila, Jáva, Brazília termelte a legtöbb cukornádat. Európában – Spanyolországot kivéve – már nem termesztenek cukornádat. A 16. században Európában cukorfinomítók létesültek a gyarmatokról érkező cukor finomítására (HamburgbanMagdeburgbanDrezdábanPárizsbanMarseille-ben, Le Havre-ban stb.)

A cukrot megismervén, európai növények nedvében is keresni kezdték. A 19. század elején elterjedt répacukorgyártás lényegesen megváltoztatta az egész cukoripart. Marggraf híres német kémikus (1709-1782) volt az első, aki a répában cukrot talált (1747) és ajánlotta a gazdáknak a répatermesztést cukorgyártás céljából. Az első répacukorgyárat III. Frigyes Vilmos porosz király támogatásával Franz Carl Achard (1753-1821) állította fel. 1801-ben Kunernben Alsó-Sziléziában, 1802-ben Csehországban épült az első cukorgyár. Napóleon 1811-ben 32 000 hektár szántóföldet és egymillió frankot ajánlott fel az alapítandó cukorgyárak segélyezésére. A répából ez idő tájt csak 2-3% cukrot tudtak előállítani, ami miatt az első gyárak beszüntették működésüket. A napóleoni szárazföldi zár alatt (1806-1814) – mely a gyarmatokban termesztett cukrot majdnem teljesen kiszorította az európai piacról – a répacukor-gyárak új életre keltek. Gyárak létesültek Francia-, Német- és Oroszországban. A szárazföldi zár megszűntével a legtöbb gyár is bezárta kapuit, csak Franciaországban – ahol a gyártásban több fontos újítást vezettek be – tudott több gyár tovább is működni, úgyhogy ott 1835-ben már 33 millió kg cukrot gyártottak egy évben. Franciaországból a cukorgyártás lassan átterjedt Németországba (különösen Sziléziába és Szászországba), utána pedig Csehországba, Magyarországba, Belgiumba és a többi európai államba.

A 19. századi Magyarországon a cukor még nem volt általánosan elterjedt fogyasztási cikk. Az 1890-es években az egy főre eső cukorfogyasztás alig harmada a fejlettebb nyugat-európai államokénak. A legnagyobb cukorrépa termelő vidékek Trencsén, Nyitra, Pozsony, Bars, Sopron és Moson megyékben voltak. A hazai cukortermelő gyárak két kartellbe tömörültek, aszerint, hogy tevékenységük zöme a nyerscukor vagy a finomított cukor előállítására irányult-e. Az inkább nyerscukorra szakosodott gyárak ebben az időszakban az ácsidiószegihatvanikaposvárimarosvásárhelyinagyszombatinagytapolcsányioroszkai, ésselypi voltak. A nagysurányibotfalusiszerencsi és mezőhegyesi gyárak inkább finomítványt állítottak elő.

A 21. században a világ első három legnagyobb cukortermelője BrazíliaIndia és Kína. A világ cukortermelése 179 millió tonna évente.

Fajtái


Fehér cukor (répacukor)

Más elnevezései: asztali cukor, finomított cukor, répacukor. A finomított cukrot a répa levéből nyerik. Amint kivonták a cukorrépából, nagyon komoly eljárásokon megy keresztül, míg fehér, kristályos anyag nem lesz belőle. Fajtái: kristálycukor, kockacukorporcukor.

Barna cukor

Ugyanolyan eljárással készül, mint a fehér finomított cukor, csak melasz hozzáadásával.

Nyers cukor (nádcukor)

Finomítatlan termék, melynek előállításánál a cél az, hogy megőrizzék a nádcukor eredeti melasztartalmát. Ez a fő különbség, ami a nádcukornak egy különös aromát és egy jellegzetes színt biztosít.

Szőlőcukor vagy krumplicukor

Ez egy egyszerű cukor, glükóz, amelyet például a burgonyában megtalálható keményítő lebontásával lehet előállítani. Ezt a folyamatot ipari méretekben rendszerint a keményítő híg savas hidrolízisével, nyomás alatt történő főzésével érik el. Az így nyert oldat bepárlásával kapják a lehűtés után a kristályosan megdermedt terméket. A szőlőcukrot a sejtek közvetlenül tudják energiaforrásként felhasználni. Édességekben is megtalálható, főleg energiaszeletek édesítésére használják.

Gyümölcscukor vagy fruktóz

A legédesebb cukorféleség, nagy mennyiségben található a gyümölcsök nedvében és a mézben. Nád- vagy répacukor elbontásával állítják elő. Cukorkák, szörpök, gyümölcskonzervek, gyógyszerek édesítésére használják.

Egy cukoralkohol, amit édesítőszernek használnak. Felfedezhető a zöldségekben, gyümölcsökben, sőt maga az emberi test is termeli. Nyírfacukor néven is ismert, ami egy magyar fantázianév a xilitolra, és arra utal, hogy a xilitolt először nyírfából vonták ki, neve ellenére azonban ez is kukoricarostból készül.

 


 

                                                                              Konyhasó

Felhasználása, jelentősége


konyhasó (vagy legfőbb összetevőjének kémiai neve után nátrium-klorid, melynek képlete: NaCl) az egyik legismertebb só a Földön. Leggyakoribb felhasználása a tartósítás és az ételízesítés.

A konyhasó az egyetlen ásványi eredetű ízesítő anyag, amelyet, mint fűszert, nem csak az ételek ízesítéséhez, hanem azok tartósításához is használunk.

A só életszükséglet. A sóhiány szédülést, izomgyengeséget, görcsöket okozhat, de kritikusabb helyzetben apátiához, halálhoz vezethet. Szervezetünknek napi 5-10 g sóra van szüksége, de ez is egyénenként változó lehet. Az étkezések során 20-25 g sót fogyasztunk, ez a mennyiség viszont már nem ajánlott.

A kellően füszerezett étel ízét kiemeli, javítja a sózás, de ha túlsózzuk az ételt, a só elnyomja a fűszerek ízét. A kereskedelemben többféle típus kapható, melyek az eredet, szemcsefinomság, tisztaság, adalékanyagok tekintetében különbözhetnek egymástól.


A só a történelem folyamán mindig fontos alapanyag volt. A korábbi évszázadokban, amikor még a hűtőt nem ismerték, sóval tartósítottak. A 20. századig több országban monopólium volt sót előállítani, akkora haszon volt rajta. Indiában ezért is indult el a függetlenségi passzív harc.


A só fizetőeszköz volt az ókorban és még a középkorban is. Megbecsültségét jelzi, hogy számos népnél szokás a vendéget kenyérrel és sóval fogadni.

Magyarország hosszú ideig gazdag volt sóbányákban. A máramarosi és a parajdi sóbányák termelése királyi monopólium volt. Erdélyből a sószállító vízi úton tutajjal hozták le a sót Szegedig s ott raktározták, majd osztották el az országban.

Eredete, gyártása


A konyhasó legtöbbször bányászott (kősó), vagy tengeri só lehet. Ez utóbbit a tengervíz bepárlásával kapják, mely nem csak nátrium-kloridot tartalmaz, hanem más ásványi anyagokat is. Ezáltal egészségesebbnek tartják, mivel a túlzott nátrium bevitel káros lehet a szervezet egészségére. (Felborítja az ionegyensúlyt, a só-víz háztartást, a magas vérnyomás egyik okozója stb.)

Adalékanyagok a konyhasóban

A minőségi konyhasó adalékanyagokat is tartalmaz; magnézium-karbonátot az összetapadás gátlására, illetve jódot (kálium-jodid) a golyva (lat: struma) illetve egyéb jódhiányos panaszok megelőzésére. (Erre a tengerektől távol eső területeken, így Közép-Európában, különösen Magyarországon nagy szükség van, mivel a talajok,  így a táplálék is jódban rendkívül szegény.)

Alternatív sófajták, ha lecserélnéd a konyhasót:


Himalájasó

A nagy szemű, általában rózsaszínben játszó sófajtát tartják a legtisztábbnak. A nevét onnan kapta, hogy a Himalájától 300 kilométerre lévő Khewra sóbányáiból származik - ez egyébként a világ második legnagyobb sóbányája. A himalájasó pirosas, rózsaszínes árnyalatú, ám néhány benne lévő kristály nem színeződött el. Főzéshez kitűnő, fürdősó alapanyaga is lehet, illetve sólámpákhoz is alkalmazzák. A himalájasós ivókúra is népszerű: ennek a lényege az, hogy egy 26%-os oldatot hígított formában kell fogyasztani, aminek tisztító hatása van, javítja az anyagcserét, a keringést és gyógyítja a gombás megbetegedéseket. 

Fekete só 

A kala vagy sanchal néven is ismert sófajta Ázsiából - Indiából és Pakisztánból - származik. A vas és egyéb ásványi anyagok miatt csak a nevében fekete, egyébként inkább sötétszürke, egy kis rózsaszínes árnyalattal. Kénes íze miatt olyan illata van, mint a zápuló tojásnak. Az indiai ayurvédikus táplálkozás nagyon ajánlja esténként a fekete sós víz fogyasztását tiszítás céljából. A fekete só szódiumszintje alacsonyabb, mint a többi sóé, ezért a magas vérnyomással küzdőknek és sószegény diétát követőknek érdemes kipróbálniuk. De kiváló székrekedés, emésztési zavarok, gyomorégés, puffadás, felfúvódás, golyva, gyenge látás esetén is. Főképp az indiai ételek hozzávalói között szerepel: csatnikba, joghurtokba, salátákba és savanyúságokba használják. Extrém melegben hideg italokat is ízesítenek fekete sóval, mert ez egy praktikus mód arra, hogy az izzadás miatt elveszett nátriumot visszapótoljuk a szervezetbe.

Tengeri só

A tengeri só a közvetlenül az óceánokból és tengerekből előállított finomítatlan sót jelenti. Úgy "készül", hogy a tengervizet csatornákon keresztül agyagtálcákra vezetik, ahol a napfény és a szél által elpárolog a víz, így visszamaradnak a sókristályok. A tengeri só több ásványi anyagot tartalmaz: többek között vasat, káliumot, kalciumot, cinket, mangánt és jódot. Ám a tengervizek szennyezése miatt egyre nehezebb igazán jó minőségű tengeri sóra bukkanni. Az egyik legdrágább só a Fleur de sel, ami Franciaország nyugati partjairól származik. Az ára nagyon borsos, ami nem is csoda, ha azt nézzük, hogy kézzel gyűjtik be. 

 


 

                                                                                                         Rizs

rizs (Oryza sativa) a perjefélék (Poaceae) családjába tartozik. Az emberiség több mint 60 százalékának fő tápláléka. Esszenciális aminosav-összetétele miatt biológiai értéke az állati fehérjékhez hasonlítható. Teljes értékű, igen egészséges táplálék. 

Mindenki tisztában van azzal, hogy a rizs ősi ételnek számít, de nem tudtuk egészen pontosan, hogy milyen messze nyúlik vissza a rizskultúra. Feltételezések szerint az első rizstermesztés hatezer évvel ezelőtt kezdődött. rizs az indiai szubkontinensen, Észak-Indokínában és Dél-Kínában is őshonos és vélhetőleg egymástól függetlenül, több helyen is háziasították. A rövidszemű változatok háziasítására valamikor i.e. 7000 körül, a Jangce folyó völgyében, Kínában kerülhetett sor, a hosszúszemű változatokat pedig valamivel később, Délkelet-Ázsiában kezdhették termeszteni először. Egy vörös héjú, jellegzetes ízű másik rizsfajtát, az afrikai rizst (Oryza glaberrima) Nyugat-Afrikában, 1500 évvel ezelőtt kezdték el termeszteni. Európában először a 8. században élő mórok termesztették nagy mennyiségben Andalúziában, majd valamivel később, Szicíliában is. A Pó folyó völgyében és Lombardiában a 15. században kezdődött a rizottó rizs termesztése.

Termesztése és fogyasztása hosszú ideig Ázsiára korlátozódott. Valamivel később Arab utazók juttatták el előbb Görög majd Nagy Sándor segítségével Indiába, onnan Spanyolországba majd Franciaországba.

A négy legnagyobb populációval rendelkező nemzetből három kimagasló mennyiségű rizst fogyaszt, ezek: Kína, India és Indonézia, együttesen 2,5 billió ember.


A rizs latin nevén Oryza sativa és több ezer fajtája létezik.A rizsfajtákról (indica, japonica, etc.)

Világszerte ugyan több tízezer (40 és 100 ezer között mindenféle számmal találkozni) különböző rizsfajta létezik, azonban ezek általában két alfaj valamelyikébe sorolódnak. Az “indica” rizsek általában a szubtrópusi, trópusi síkságokon, mélyföldeken nőnek, hosszúszeműek és nagy mennyiségű, lassan emésztődő amilóz keményítőt raktároznak. A “japonica” rizsek a trópusokon és a mérsékelt égövi területeken (Japán, Korea, Olaszország, Kalifornia) fordulnak elő, kevesebb amilózt raktároznak, mint az indica fajták, és rövidebb, ragadósabb magot növesztenek. E két fő típuson kívül akadnak más, az indica és japonica közé eső tulajdonságú fajták is. 

A rizsek legelterjedt fajtája a hosszúszemű rizs: a szélességénél 4-5-ször hosszabb, elnyújtott alakú rizs. A viszonylag magas (22%) amilóz tartalma miatt a főzéséhez az átlagnál több víz és hő szükséges. A legtöbb kínai és indiai rizs a hosszúszemű indicas csoportba tartozik. Ha rizses húst, piláfot, fűszeres rizses csirkét (biryani) akarunk készíteni, akkor ezt használjuk. Két speciális és nagyra értékelt, aromás fajtája a basmati és jázmin rizs.

A "hosszúszemű" leggyakoribb fajtáji:


Arborio rizs: Elterjed és közkedvelt kerekszemű rizsfajta melyet legtöbbször rizottó készítéséhez használnak

Basmati rizs: hosszú szemű rizs, mely jellegzetesen finom illattal bír, míg íze inkább a diófélékre emlékeztet

Édes rizs: jellegzetessége, hogy főzés során állaga ragadós lesz. Makrobiotikában is használt mochit is ebből a fajta rizsből készítik

Jázmin rizs: Ez a típusú rizs is az illatosabb fajtába tartozik, kínai ételekhez köretként előszeretettel fogyasztják. Főzés során a rizsszemek összeragadnak, így könnyedén fogyasztható evőpálcikával

Vörös rizs: a kínai orvoslásban a vörös rizst régóta használják. Közepes nagyságú rizs, bhután királyság területén, kelet Himalája területén termesztik.

Fekete rizs: Több féle rizs tartozik ebbe a csoportba, Indonézia és Fülöp szigetekről.

 Rizsfőzési módszerek: A főzés lényege, hogy a nedvesség az egész rizsszemet átjárja és a szem eléggé felmelegedjen ahhoz, hogy a magban raktározott keményítő zselésedjen, és puha legyen. Ezt a hatást a rizsfajtától, és céljainktól függően,  többféle módszerrel is elérhetjük.

1. Bővizben főzés – minden fehér rizshez


A legegyszerűbb rizsfőzési módszer a bő vízben főzés. Indiában és Kelet-Ázsiában mindenütt elterjedt és fedővel és fedő nélkül is főzik így.


2. Párolás – minden rizshez

Az előző, főzéses eljárással szemben a Magyarországon is elterjedt abszorpciós módszernél már nem tetszőleges, hanem meghatározott rizs:víz arányokat használunk. Ezzel a kíméletes eljárással kevesebb keményítő megy ki a szemekből és a rizs kevésbé ragad össze, pergősebb lesz. Különösen jó módszer a köretekhez használt rizs, de még a sushi rizs készítéséhez is.

3. Piláf módszer – minden hosszúszemű rizshez


A török piláf módszer nálunk is jól ismert és népszerű. A tiszta víz helyett az ízesített folyadékok és aromás összetevők, fűszerek elterjedt használata jellemzi. A piláf módszer abban is eltér az előzőektől, hogy általában valamiféle ízesítő hozzávaló (hagyma, petrezselyem, etc.) dinsztelésével kezdődik. A hozzáadott rizsszemek felülete zsiradékkal (olaj, vaj, zsír) vonódik be, ami miatt ennek a fajta rizsnek a francia neve: riz au gras. A párolásos módszerhez hasonlóan, a piláf módszernél is pontos rizs:víz arányokkal dolgozunk


4. Rizottó módszer – minden középhosszú-szemű rizshez

A risottó módszer az előző, piláf módszerrel rokon eljárás. A risottó egy klasszikus olasz rizskészítési eljárás az ún. rizottó rizsekhez. A bort, majd az ízesített, forró folyadékot kis adagokban adjuk a rizshez, amíg az el nem készül. A rizottó rizst igen sokféle hozzávalóval gazdagíthatjuk.

Megjegyzés: ma már mindenféle rizottó módszerrel készült gabonát, zöldséget “rizottó” néven neveznek (“gersli rizottó”, “bulgur rizottó”, “karfiol risottó”, stb.), ezért nem árt tudni, hogy, mint a rizottó név is utal rá, az igazi rizottó mindig rizsből készül, s nem másból.

                                                                                                                                                                     Forrás : www.foodandwine.hu  /Csiki Sándor/


 

                                                                  Tej - élet, erő, egészség

tej a nőstény emlős állatok tejmirigyeinek (emlőinek) időszakosan kiválasztott váladéka, ami az utód(ok) táplálására szolgál a születés utáni időszakban. A szarvasmarhajuhkecskebivalyszamárlókanca és teve teje emberi fogyasztásra alkalmas. A tej hőkezelés nélkül, ún. nyerstejként (folyadék formájában) is fogyasztható, de hőkezelve, vagy hőkezelés nélkül számos tejtermék alapanyaga, mint pl. savanyú tejtermékek (joghurt, tejföl, kefir, probiotikus termékek), sajtfélék (túrófélék, oltós alvasztású sajtok, mint pl. a trappista, vegyes alvasztású sajtok (pl. a krémfehérsajt).

Össszetétele


A tej összetevőinek aránya jelentősen függ attól, hogy milyen állattól származik. 1 liter tehéntej tápértéke 620 kalória. Átlagos összetétele: 87,9% víz és 12,1% szárazanyag.

Tejzsír, melyet különválasztva tejszínként ismerünk, amelyből köpüléssel a vaj készül. Többségében trigliceridekbőláll és tejben igen apró, emulgeált zsírgolyócskák formájában található. Ez az egyik oka igen jó emészthetőségének.

Tejfehérje: döntően két frakció, a kazeinfehérjék, és a savófehérjék alkotják. Arányuk kb. 79% ill. 21%.

Tejcukorlaktózdiszacharid, amely egy glükóz és egy galaktóz komponensből (monoszacharidok) áll. Elősegíti az ásványi anyagok (kalcium, magnézium, foszfor) felszívódását, és a belőle képződő tejsav, a szükséges pH biztosításán keresztül, a vastagbélben gátolja a káros bélbaktériumok elszaporodását. Azoknál az embereknél, akiknél hiányzik a tejcukor lebontását végző enzim, a laktáz, a tejcukor hasmenést, rosszullétet okoz. Ennek az enzimeknek a mennyisége sok ember esetében az életkor előrehaladtával csökken, sőt vannak akiknél egyáltalán nem képződik. Mivel a kevés, vagy hiányzó enzim a tejcukrot a bélben nem, vagy csak hiányosan bontja le, így különböző tünetek jelentkeznek. Ez a jelenség a laktózérzékenység (laktózintolerancia). A laktózérzékeny emberek többségénél a csökkentett tejcukortartalom nem okoz tüneteket, így pl. a joghurtot, vagy kemény sajtokat probléma nélkül fogyaszthatnak. Súlyosabb esetben nem szabad semmilyen, tejcukortartalmú élelmiszert fogyasztani (tejtermékek, tejcsoki, fagylalt, egyes táplálék-kiegészítők stb.). Nekik egy külön eljárással, a tejcukor előzetes, enzimes bontásával lehet tejtermékeket előállítani.

VitaminokB2-vitaminB12-vitaminB6-vitamin

Ásványi anyagok: Jelentős a kalcium- (Ca), foszfor- (P) és szelén- (Se) tartalma.

Tejipari termékek


Fogyasztási tejek

Tej. Többnyire műanyag zacskóban, papírdobozban vagy palackban, hőkezelten, változó zsírtartalommal kerül forgalomba.

Laktózmentes tej: a tejcukrot (laktózt) megemészteni képtelen fogyasztóknak készül.

Diétás tej: kevés a cukor- és zsírtartalma

Tartósított termékek

sűrített tejet cukrozva, tubusban vagy dobozokban árusítják. Összes szárazanyag-tartalma 70%, cukortartalma 42%.

tejpor vákuumos porlasztó szárítással készülő, púderszerű anyag. A zsíros tejpor zsírtartalma 26%, a sovány tejpor nem tartalmaz zsírt. A tejpornak vízben jól kell oldódnia.

Tejkészítmények

tejszín édes ízű, a nyers tejből gépi fölözéssel (szeparálás) nyerik. A habtejszín 30%, a kávétejszín 16% zsírt tartalmaz.

tejföl édes tejszínből savanyítással készül. Csontfehér színű, aromásan savanyú ízű, jellegzetes szagú, homogén, sűrűn folyós készítmény. Zsírtartalma 16%.

tarhó mely juhtejből készült, és a birka gyomrával oltják be. Íze hasonlít a tejfölre és a sűrűbb joghurtra.

joghurt kissé besűrített, 5% zsírtartalmú tejből egyedi baktériumkultúrával való beoltás és alvasztás után készül. Csontfehér színű, aromája jellegzetes, gazdagabb a közönséges aludttejénél. Kiváló étrendi hatású.

kefir tejből készül, különleges kefirkultúrával való beoltással. Kevés (kb. 1%) alkoholt és szénsavat is tartalmaz. Kocsonyás állagú, üdítő hatású ital.

Az aludttej szobahőmérsékleten, külső beavatkozás nélkül a tejsavbaktériumok hatására megalvadó nyers tej. A tejzsír az aludttej tetejére kerül az állás közben, ami eredetileg a tejföl.

Tejtermékek

A túró a lefölözött aludttej lassú melegitése után kicsapódó kazein. Leszűrése után piha, fehér darabkákból áll, sokféleképpen feldolgozható.A sajt lehet oltós alvasztású, ekkor tejből készül a jellegének megfelelő kultúra hozzáadásával, enzimes alvasztással és rövidebb-hosszabb idejű érleléssel; de a sajt lehet vegyes vagy savas alvasztású is, ez esetben pedig tejből, íróból, vagy sajtsavóból, esetleg ezek keverékéből készül többnyire hosszú idejű mikrobiológiai alvasztással, és vagy frissen, vagy rövid érlelés után fogyasztható

 


 

 

AMI SOHA NEM ROMLIK MEG

Vannak ételek, amiket nem is volna szükséges lejárati dátummal ellátni, ugyanis gyakorlatilag soha nem romlanak meg. Megfelelő tárolás mellett persze.

1. MÉZ

A méz örökké tart. Előfordul ugyan, hogy a színe és az állaga átalakul, de a minőségét ez nem befolyásolja. Ha mégis zavarna minket, hogy a mézünk egy idő után kikristályosodik, csak tegyük az üveget meleg vízbe, és kevergessük addig, amíg a szemcsék feloldódnak.

2. RIZS

Amikor a kamrában régóta tárolt ételekre bukkansz, nem biztos, hogy a csomagolás alapján eszedbe jutna ezeket felhasználni még valaha a főzéshez. Pedig az évek óta polcon lapuló rizst bátran használhatod; a nem túl bizalomgerjesztő külső ellenére belül semmi baja - pont olyan jó, mint amikor megvetted. Ez vonatkozik a fehér, a basmati és Arborio rizsekre, valamint a vad- és jázminrizsre. Kivétel viszont a barna rizs, mivel ez magasabb olajtartalma miatt hajlamosabb az avasodásra. Arra viszont minden esetben figyeljünk, hogy légmentesen zárt tárolóban tartsuk, különben a romolhatatlan fajtát is könnyen ellepik a bogarak. Abban az eseteben pedig, ha molyokat rejtene a csomagolás, érdemes az egész helyiséget kitakarítani.

3. FEHÉR ECET

A fehér ecetből nyugodtan választhatod a legnagyobb kiszerelést, akkor is, ha lassan fogy. Mivel sosem fog kárba veszni, bátran pakolj fel; így mindig lesz alapanyag marinírozáshoz, különféle dresszingek készítéséhez, de más hasznát is veheted a háztartásban, például környezetbarát tisztítószerként.

4. VANÍLIAKIVONAT

Az igazi vaníliakivonat, mivel alkoholból készül, örökké megőrzi frissességét és aromáját. A nem valódi változata ezzel szemben nem tart örökké.

5. SÓ

A só szavatossági ideje, bármelyik fajtáról is legyen szó, korlátlan. Konyhasó, tengeri só, Himalája-só: mind ugyanolyan marad az évek múltával is, mint a legelső nap, amikor megvettük.

6. KUKORICAKEMÉNYÍTŐ

Ahhoz, hogy a kukoricakeményítő a idő előrehaladtával is ugyanolyan maradjon, tartsuk gondosan lezárva száraz és hűvös helyen. És mivel a keményítő általában amúgy sem fogy olyan gyorsan, elég hosszú ideig kitarthat a készletünk, ha ügyelünk a megfelelő tárolásra.

7. CUKOR

A cukor eltartásánál sem a romlandóság problémája merül fel, hanem más nehézségbe ütközünk: sokszor kőkemény csomókba áll össze a hosszú ideig tárolt cukor. Viszont sosem romlik meg, mert a cukorban képtelenek elszaporodni a baktériumoknak. A cukor esetében is csak arra kell figyelni, hogy hermetikusan lezárva tároljuk, így elkerülhetjük, hogy nedvessé váljon, és kívül tarthatjuk a nemkívánatos bogarakat is.

8. RÖVIDITALOK

Nem kell nagyon sietni kedvenc röviditalaink elfogyasztásával sem, hiszen ezek az alkoholos italok száraz, sötét, hűvös helyen tárolva tovább is elállnak, mint az sokszor szükséges. Sok-sok összejövetelt kibírhat egy-egy üveg rum vagy vodka, ha megfelelően tároljuk, és bár az aromájából némiképp veszíthet, épp csak annyit, ami szinte észrevehetetlen. Így a bárszekrénnyel együtt akár a különlegesebb szeszes italok is öröklődhetnek generációról generációra.

9. SZÁRÍTOTT BAB

A száraz bab esetében az évek múltával a főzése több időt fog igénybe venni, mert a bab puhulási ideje is megnövekszik az idők során. 1-2 év elteltével előfordulhat, hogy már egyáltalán nem puhul meg, de tápértékéből még ekkor sem veszít, ezért a szavatosságát tekintve örökéletűnek mondható.

10. INSTANT KÁVÉ

Mélyhűtőben tárolva kedvenc instant kávénk is örökké a rendelkezésünkre áll majd, és még különösebb csomagolást sem igényel.

11. JUHARSZIRUP

Az instant kávéhoz hasonlóan a juharszirup is időtlen időkig eláll a fagyasztóban. Az amerikai palacsinták elengedhetetlen hozzávalójából érdemes is mindig egy keveset elraktározni.