kazinczynora.iwk.hu                           fakanál varázslat a konyhában

         Tudni illik - illik tudni

Éttermi etikett

 

Étterembe mindenki járt (legalább egyszer),jár vagy járni fog. Azt hogy mit illik és mit nem már kevesebben tudják. (tanulni sohasem késő! Már LENIN elvtárs is megmondta anno) Az etikett nehezen definiálható illemkódex, amelynek szabályai kultúránként, helyzetenként és társaságokként változhatnak. Nem egyszerű téma, nem is szeretném túlbonyolítani.Az etikett nem ott kezdődik, amikor villát ragadsz a kezedbe!

 Már az éttermi látogatást megelözve is vannak bizonyos kérdések amit jó átgondolni:

1. az étterem megválasztása, ha lehetséges asztalt foglalni már időben Ha igazán biztosra akarunk menni, akkor nem csak arról gondoskodunk, hogy legyen helyünk, hanem arról is, hogy az asztal ne a mosdókhoz vagy a bejárathoz közel legyen, hanem ideális helyen.

2. az étterem megközelitése (parkolás)illik tudni, hogy hol van az étterem, ha pedig megtaláltad, akkor a parkolóhely keresgélése ne tartson tovább öt percnél.

3. az öltözködés (legyen az étterem megtisztelve azzal, hogy megfelelö öltözékben jelenünk meg) sok helyen elég, ha felkapunk egy sötét farmert és egy (nem mélyen kigombolt nyakú) inget. Nyakkendő és zakó szinte már sehol sem alapfeltétel, de az adott étterem honlapját mindig érdemes csekkolni, ugyanis vannak helyek, amelyek dressz kódot adnak meg!

                                                           Sportosan elegáns

 Sokan egy étterem elé érkezve hirtelen azon kezdenek el gondolkodni, hogy ki nyissa ki az ajtót, ki lépjen be elsőnek.(nem ritka, hogy a hölgy csukja be az ajtót, majd pincsiként sétál a meghívást szervező úr, férj, barát mögött. Az etikett szerint az étterembe a férfi lép be elsőnek, így gyorsan felméri, hogy a hely megfelel-e az alkalomnak, közben megtartja az ajtót a nőnek, és előre is engedi.


Az étteremben nem illik az asztalra tenni a táskát, még falatnyi retikülöket sem. Nem pakolhatjuk ki a teljes műszaki cikk kollekciónkat, és ne rendezzük át a dekorációt sem. Nem szabad a széken hintázni, és az asztaltól félig elfordulva keresztbetett lábbal az éttermet uralni. Tilos játszani a karkötőnkkel, nyakláncukkal, és az asztalon lévő tárgyakkal, akármennyire zavarban is vagyunk, vagy ásítani, mellyel unalmunkat fejezzük ki.


Az étteremben próbáljunk meg a legkevesebb érintéssel közeledni partnerünkhöz.

Az asztalnál ne beszéljünk hangosan, nevetésünk ne hallatszódjon a helyiség túloldalán. Ha ismerőst látunk csak fejbiccentéssel köszöntsük, ne toporogjunk mellette, és ne álljunk fel megzavarni az ő társaságát.

Mindig az étlapról válasszunk, ne a szomszédot faggassuk, hogy ő mit eszik, különleges kívánságunkat csak a már számunkra ismertebb helyeken dobjuk be. Ételt a hölgy választ, de férfi javasolhat neki, italválasztás viszont az urak dolga.

 

A bor illetve ital rendelés:

a lényeg, hogy akár előre is tájékozódhatunk a kiválasztott étterem kínálatával kapcsolatban, a legtöbb étterem honlapja rendelkezik itallappal is. Bátran hagyatkozzunk a sommelierre vagy felszolgálóra, de ha nem tetszik az ajánlott bor, akkor kérjünk másikat.
a bor természetesen nem kötelező része egy tökéletes vacsorának.


Különleges vagy számunkra ismeretlen ételek estén, kérdezzük meg a pincértől, hogy az mit is jelent, vacsora menü esetén, ne grimaszoljunk az extra fogások láttán.

Rendelési szándékunkat kézmozdulattal, pillantásunkkal jelezzük ne bekiabálással. Leves fogyasztásánál nem árt, ha tudjuk, hogy csak a csészében felszolgáltakat igyuk ki a tányérosat semmi esetben sem. Kanalunkat mindig a vegyük ki a leveses tálkából és helyezzük az alatta lévő kistányérra, így jelezve, hogy elég volt, mert különben sosem fog megérkezni a főfogás. Tilos a pecázás, a saját kanállal kotorászás a közös tálakban. Nem illendő kihalászni a legjobb falatokat elsőknek. A tálakról mindig ülve, rang és kor szerint haladva szedjünk magunknak.

 

Evőeszköz használat:

vajon hányan tudjuk megkülönböztetni a kávéskanalat a desszertkanáltól? Egy alaposan megterített asztalnál akár három pohár (fehérboros, vörösboros, vizes) három tányér, és egy fiókra való evőeszköz is várhat bennünket. Éttermekben rendszerint fogásonként érkeznek az egyébként is lecsökkentett számú evőeszközök, de ha valami igazán csúcs helyre keveredünk, akkor a szabály az, hogy étkezésenként egy evőeszközt (vagy evőeszközpárt) használunk fel, és kívülről haladunk befelé. Ha a tányér jobb és baloldalán elfogytak az evőeszközök, akkor jöhetnek a tányér fölé helyezett cuccok (általában a kávés- vagy desszertkanál vagy desszertvilla.)

                                           Igy néz ki egy formális, terített asztal 

Csak eszel és eszel?A vacsora társasági esemény, még akkor is, ha csak két ember vesz részt rajta. Soha ne feledd, hogy a legfontosabb a partnered, ezért illik folyamatosan a figyelmünkről biztosítani, szóval tartani, szórakoztatni.



Véletlen balesetek esetén ne kezdjük el rendbe tenni az asztalt, felitatni a kiömlött italokat, összesöpörni az üvegszilánkokat, mert ez a pincér feladata. Az asztalnál nem kell eltakarítanunk semmit, de illendő ezt megköszönni. A kenyeret ne harapjuk, hanem falatokra törjük, és nem szabad tunkolni, akár csak megnyalni az ujjunkat bármennyire finom is az, amit elénk raktak.
Ha ránk jön a csuklás keltsünk minél kevesebb feltűnést, ne kezdjük el visszatartani lélegzetünket, sok aprót iszogatni, és ne kérjünk meg senkit, hogy ijesszen meg bennünket. Tüsszentésnél, köhögésnél használjuk a kezünket, zsebkendőnket, és fordítsuk oldalra a fejünket.

Ha az étel nem ízlett csak akkor reklamáljunk, ha az esetleg romlott volt, és ne akkor, amikor már teljesen elfogyasztottuk, így keresve kibúvót a fizetés alól.

 

Ki fizessen?

Az etikett halad a korral, ma már nem feltétlenül kötelező a férfinak fizetni, igaz, úriemberként illik felajánlania azt. Egy másik felfogás szerint az a fél fizet, aki kezdeményezte a meghivást. A borravaló mértéke hazai intézményekben rendszerint a számla 10-15 %-ának felel meg. Egy igazi gentleman diszkréten egyenlíti ki a számlát, és nem villant meg kötegnyi papírpénzeket. Ha már itt tartunk: slusszkulcsot és mobilt sem. (illik a telefont kikapcsolni vagy lehallkitani!!)


Távozáskor nem kell visszatolnunk a székeket, mert ez a pincér dolga, és a hangos egészségedre bekiabálást is jobb elfelejteni.

A végére egy kis jelbeszéd a pincérrel (Ő fogja tudni mit szeretnénk !!)

                            Mindenkinek jó étvágyat kivánok !!

 


 

 Hol étkezzünk ? Hely ki- illetve megválasztása

Étterem. Nagy befogadóképességű, rendezvények (esküvők, konferenciák) lebonyolítására is alkalmas vendéglátó és szórakozóhely, széles étel és italválasztékkal.

Vendéglő. Családias hangulatú vendéglátóüzem, amely hideg és meleg ételeket, italokat kínál, főként a helyi vagy környékbeli vendégeknek.

Csárda. A városon vagy falun kívüli területen, forgalmas közlekedési pontokon kialakított népies jellegű magyaros fogásokat, vagy viszonylag szűk étel és italválasztékot kínáló vendéglő és mulatóhely. A hagyományos csárda az állataikat vásárra hajtó parasztok és pásztorok étkeztetésére és éjszakáztatására szolgáló létesítmény volt; kocsma és vendégfogadó egyben.

Söröző. Friss csapolt- és széles palackozott sör választékkal bíró bajor üzlettípus, amely meleg ételeket, egytálételeket, sülteket (csülök, fatányéros, sült kolbász és virsli) és sörkorcsolyákat kínál.

Étkezde , kifözde.Kisebb, a hétköznapi főétkezéseket biztosító, egyszerű, egy- kétfogásos menüket kínáló vendéglátóhely, amely előfizetés mellett házhozszállítást is végez. Szeszes italok közül kizárólag a sör forgalmazása engedélyezett.

Kávéház. Nagy kávékínálattal rendelkező, könnyű alkoholos és alkoholmentes italokat, gyümölcsleveket kínáló hangulatos vendéglátó egység, amely meleg reggeliket, cukrász- és péksüteményeket, hidegkonyhai termékeket, szendvicseket készít. Kulturális találkahely.

Gyorsétterem. Franchise rendszerben működő állandó étel és italválasztékot kínáló automatizált vendéglátóüzem.

Bár. Rövid nyitvatartási idejű, szűk ételválasztékkal dolgozó, egyes alapanyagokra, vagy ételkészítési módra specializálódott önkiszolgáló vendéglátóhely (tejivó, lángossütő, főzelék-, grill-, palacsinta-, vegetáriánus bár)

Cukrászda. Süteményeket, sós és édes aprósüteményeket, fagylaltokat készítő és árusító kisüzem, amely széles italválasztékkal szolgálja a vendégeket.

Fagylaltozó.Olaszos jellegű jégkrém és fagylaltüzlet.

Kocsma. Széles italválasztékot kínáló italmérés, amely szendvicseket és hidegkonyhai készítményeket is árusít.

Borozó.Kimért, elsősorban hazai bort árusító kisebb vendéglátóipari egység.

Otthon, családdal