Házi hurka, kolbász, szalámi ... receptek
Tartalomjegyzék
1.-206.Házi kenőmájas
2.-208.Füstölt kolbász
3.-209.Szalámi készités
4.-210.Kolbász készités
5.-211.Disznósajt
6.-212.Szalonna variációk
7.-213.Sonka készités
8.-214.Hurka variánsok
1.(206.) Házi kenőmájas
Hozzávalók
2.5 kg máj - sertés
800 g szalonna
100 g sertészsír
650 g vöröshagyma
15 g majoránna
170 g mustár
20 g fokhagyma
100 g sertészsír
250 g szalonna (füstölt)
10 m sertés vékonybél
Elkészités
1.A májat és a szalonnát nagyobb darabokra vágom.
2.Enyhén sózott vízben megabálom ezeket. Éppen csak gyöngyözzön a víz, nem szabad forralni. 30-40 percet vesz ez igénybe.
3.A hagymát nagyobb darabokra vágom, az első zsíron lepirítom, majd kihűtöm. 4.Kiszedem a májat és a szalonnát a vízből, ha megfőtt. A főzővizet félre teszem, ebben fogom készre abálni a betöltött májasokat.
5.Ha kihűlt a szalonna, a máj és a lepirított hagyma, elkezdődhet a darálás.
6.A darálékhoz hozzáadom a fűszereket, a mustárt és megolvasztva a hozzávlók között szereplő második zsírt.
7.Hozzákeverem a kockára vágott füstölt szalonnát. Ezek mozaikanyagként jelennek majd meg, ha szeletelem a májast. Jól összedolgozom a masszát.
8.Megkezdődhet a májas bélbetöltése. A marha vékonybelet beáztatom, jól átmosom langyos folyóvízzel kívül és belül is. A belet a töltőszárra felhúzom. A darálóba gömböcönként adagolom a kenőmájast, és soha nem hagyom hogy kifogyjon, törekedve a légmentességre. Ha légbuborékot észlelünk a bélben, bátran szurkáljuk meg egy tűvel, hogy a levegő távozhasson.
9.A májas párokat 60 cm hosszú darabokból alakítom ki, középen többször megcsavarva. A végeket csomózással lezárom. Ha az összes kenőmájas bélbe került kezdődhet az abálás. A máj főzővizét 80-90 C fokosra melegítem, és 30 percig tartom a vízben azokat. A víz nem forrhat, mert a májasok kidurrannak.
10.Ha letelt a 30 perc kiszedem őket, és gyorsan lehűtöm.
11.Mehetnek a májasaim a füstre. (Mindaddig, amíg füstre nem kerülnek hűtve tárolom.)
Ha otthon nem tudunk füstölni, vidéken találunk füstölőket, ahol ezt megoljdák nekünk. A bolti elbújhat mellette.
2.(208.) Házi füstölt parasztkolbász
Hozzávalók
4.6 kg vegyes kolbászhús (sertéscomb, lapocka, tarja, dagadó), 30% zsíros rész
80 g só
170 g fűszerpaprika
10 g köménymag - egész
35 g fokhagyma
10 m sertés vékonybél
Elkészités 1.A készítés teljes időtartama alatt hidegen kell tartani a kolbásznakvalót. Lényeges, hogy 30% zsíros rész legyen a húsban, se több, se kevesebb. A húst akkora csíkokra vágom, hogy a daráló kényelmesen el tudja nyelni azokat. 2.Ledarálom a húst, közepes (5-6 mm lyukátmérő) tárcsát használok hozzá. (Ha gépi darálóval dolgoztok, ne használjátok túl nagy fordulatszámon, mert a súrlódás is hőt termel, így a hús átmelegedhet, ami kedvezőtlen folyamatokat indíthat el a kolbászban.) 3.A darálékba beleszórom a pontosan kimért fűszereket az apróra vágott fokhagymával, és jól összedolgozom. Érdemes töltés előtt egy kis darabot serpenyőben megsütni, ebből következtethettek a kész kolbász végleges ízére. A száradást és az érést is bele kell kalkulálni. 4.A belet beáztatom, jól átmosom langyos folyóvízzel kívül, belül. Megkezdődhet a kolbásztöltés: a belet a töltőszárra felhúzom, a darálóba gömböcönként adagolom a kolbászhúst, és soha nem hagyom, hogy kifogyjon, törekedve a légmentességre. Ha mégis légbuborékot észlelünk a bélben, bátran szurkáljuk meg egy tűvel, hogy a levegő távozhasson. 5.A kolbászokat azonos hosszúságúra töltöm (kb. 80 cm) és középen néhányszor megcsavarva, kialakítom a kolbászpárokat. Ha sütőkolbászt is akarok készíteni, akkor azokat rövidebbre hagyom. 6.Minél előbb a füstön kell lógnia, addig is hűtve tárolom. Ha nincs otthon füstölőd, vidd el füstöltetni. Vidéken ez könnyen megoldható. 7.Füstölés után néhány hétig száritom.
3.(209.) Szalámi készitése otthon
80% sovány disznóhúst, 20% marhahúst apróra vágunk. Sóval, paprikával, borssal fűszerezzük. Jól eldolgozzuk és marhabélbe, nagyon szorosan betöltjük. Levegőzárvány nem maradhat benne. A végeinél erősen bekötjük, besózzuk és 4-5 napig sós, hagymás nitrites páclében tartjuk, naponta forgatjuk, öntözzük. Utána szellős helyen szárítjuk, majd néhány napig gyenge füstön füstöljük, utána belehempergetjük szitált fahamuba.
7 kg színhús, 2 kg szalonna, 20 dkg paprika, 4 dkg törött bors, 1 dkg szegfűbors, l kk nátrium benzoát, 20 dkg só.
A húst és a lebőrözött szalonnát nagylyukú tárcsán ledarálom. A hozzávalókat összegyúrom, néhány órán keresztül hűvös helyen állni hagyom, majd keményre töltöm a szalámibélbe. Hűvös helyen egy napig pihentetem, majd hideg füstre teszem.
3 kg zsírféle, 7 kg lapocka, comb, száraz egyéb húsok, 25 dkg só, 5 dkg fehérbors, 1 dkg szegfűbors, 1 dkg salétrom, 1,5 dkg porcukor, 0,5 dkg szerecsendió, 1 dkg fokhagyma.
A húsokat csíkokra vágom, a fűszerekkel együtt 12-es tárcsán ledarálom. Rövid fagyasztást követően 5-ös darálón újra ledarálom. Hideg helyen másnapig állni hagyom. Jó szorosan betöltöm a szalámibélbe, 2 napig hideg füstön füstölöm. Hűvös helyen 3-4 hónapig eláll. Akkor jó, ha a bőrén fehér nemespenészréteg jelenik meg. Ezt 3-naponta lekefélni!
Paprikás "kazinczy" szalámi
5 kg kicsontozott sertéslapocka, 0,5 dkg köménymag, 2,5 dkg őrölt feketebors, 3 gerezd fokhagyma, 14 dkg só, 2 dkg csipős paprika, 2 dkg édes-nemes paprika, 5 g nitrites-pácsó, 0,5 dkg porcukor.
A kicsontozott húsról gondosan levágom az inas, porcos részeket, majd nagy lyukú tárcsán ledarálom. A köménymagot, a borsot frissen őrlöm. A fokhagymát megtisztítom, összezúzom és rövid ideig két evőkanál vízben áztatom. A ledarált húst az előkészített fűszerekkel, a fokhagymás lével és a nitrites-pácsóval összedolgozom, ügyelve arra, hogy a fűszerek egyenletesen elkeveredjenek a hússal. A keveréket letakarva, hűvös helyen, egy éjszakán át pihentetem. Ezután a szalámimasszát vastag bélbe jó szorosan betöltöm és egyforma nagyságúra kötözöm. A szalámirudak egyik végére spárgahurkot kötök, s ennél fogva akasztom fel. 24 órán át hűvös, szellős helyen szikkasztom. Ezután hideg füst felett addig füstölöm, amíg pirosas színű nem lesz. Füstölés után hűvös, szellős helyen felakasztva tárolom.
7 kg lapocka, comb, száraz egyéb húsok, 3 kg zsírféle, 25 dkg só, 10 dkg paprika, 10 dkg erőspaprika, 1 dkg nitrites-pácsó, 1 dkg fokhagyma.
A húsokat csíkokra vágom, a fűszerekkel együtt 12-es tárcsán ledarálom. Rövid fagyasztást követően 5-ös darálón újra ledarálom. Hideg helyen másnapig állni hagyom. Jó szorosan betöltöm a szalámibélbe, 2 napig hideg füstön füstölöm.
5 kg kissé zsíros disznóhús, 1,5 kg marhahús, vagy vadhús, fél kiló zsírszalonna, 2 dkg törött bors, 1 tk gyömbérpor, 12 dkg só, 2 g nitrites-pácsó.
A húst nagylyukú tárcsán ledarálom. A hozzávalókat összegyúrom, majd keményre töltöm a szalámibélbe. Az elkötést követően 3 napra hideg füstre teszem.
6 kg lapocka, comb, száraz egyéb esőlékhúsok, 2 kg marhahús, 2 kg zsírféle, 22 dkg só, 10 dkg édes paprika, 10 dkg erős paprika, 2 dkg feketebors, 2 dkg fokhagyma.
A húsokat csíkokra vágom, a fűszerekkel együtt 8-as tárcsán ledarálom. Hideg helyen másnapig állni hagyom. Jó szorosan betöltöm a szalámibélbe, 3-4 napig hideg füstön füstölöm.
4.(210.) Házi kolbász készités
2 kg zsírosabb sertéshús, 2 gerezd fokhagyma, 5 dkg só, 1 kk. őrölt fekete bors, 1 kk. őrölt kömény, 3 dkg paprika
A húst ledarálom közepes lyukú tárcsán. A fokhagymát szétzúzom, majd a masszához hozzáadom a fűszerekkel együtt, és az egészet jól összekeverem. Betöltöm a bélbe, majd 15 cm-enként megcsavarom. Tepsiben zsíradékkal ropogósra sütöm. Melegen és hidegen egyaránt fogyasztható.
3 kg sovány disznóhús, 4 kg száraz marhahús, 2,5 kg szalonna, 5 dkg fehér bors, 10 dkg pirospaprika, 1 dkg fokhagyma, 25 dkg só.
A húst a szalonnával együtt nagylyukú tárcsán ledarálom. A fokhagymát összezúzom, majd a fűszerekkel és a sóval együtt a húshoz gyúrom, ezt követően vékony kolbászbélbe töltöm. Szikkadás után hideg füstre teszem.
4 kg lapocka, 4 kg sovány marhahús, 2 kg szalonna, 25 dkg só, 1 g cukor, 4 g fehérbors, 10 dkg paprika, 3 dkg zúzott fokhagyma.
A húsféléket a szalonnával együtt közepes tárcsán ledarálom. A fokhagymát a fűszerekkel és a sóval együtt a húshoz gyúrom, ezt követően vékony kolbászbélbe töltöm. Egynapi pihentetés után szitált fahamuba hempergetem és néhány napra hideg füstre teszem.
8 kg sovány disznóhús, 2 kg szalonna, 5 dkg őrölt feketebors, 20 dkg paprika, 5 dkg zúzott fokhagyma, 2 dkg őrölt kömény, 25 dkg só.
A húst és a szalonnát ledarálom, sózom és összekeverem a többi hozzávalóval. A kolbászmasszát sertésbélbe töltöm és 35-40 centis párokat formálok belőle. Három napig hideg füstön füstölöm.
7 kg száraz sertéshús, 3 kg szalonna, 6 dkg őrölt feketebors, 25 dkg édes paprika, 10 dkg csípős paprika, 6 dkg szétnyomott fokhagyma, 20 dkg só.
A szalonnnát 1*1 cm-en kockákra vágom, a húst pedig közepes tárcsán ledarálom, sózom és alaposan elkeverem a többi hozzávalóval. A masszát beletöltöm a kolbászbelekbe (ügyelve arra, hogy légzárványok ne maradjanak). 40-45 centis párokat töltök belőle. Lassan pirosra füstölöm.
10 kg zsírosabb hús, 2,5 dkg őrölt fekete bors, 11 dkg paprika, 5 dkg fokhagyma, 25 dkg só.
A húst nagy lyukú darálón ledarálom. A zúzott fokhagymát beáztatom a vízbe. Sózom, fűszerezem, összekeverem a zúzott fokhagyma leszűrt levével, majd alaposan összekeverem. Vékony kolbászbélbe töltöm. A jól ismert debrecenipárokat készítem belőle. Egynapi pihenés után füstre teszem és szép pirosra füstölöm. 2 nap után fogyasztható.
5.(211.) Disznósajt házilag
1 fej, 1 kg toka, 70 dkg zsíros hús, 1 nyelve, 50 dkg bőrke, 1 kg zsír, 6 gerezd fokhagyma, 2 dkg őrölt bors, 5 dkg paprika, 10 dkg só.
A húsokat a nyelvvel, szalonnával, bőrkével együtt annyi hideg sós vízbe tesszük fel, amennyi ellepi. Lassú tűzön puhára főzzük, majd kicsontozzuk. A főtt húsokat a szalonnával együtt vékony szeletekre vágjuk. A fokhagymát összezúzzuk, majd a sóval és a fűszerekkel együtt a húscsíkokhoz adjuk. Alaposan összedolgozzuk. A gyomorba töltjük. Bevarrjuk, majd 90 fokos vízbe helyezve 1 órán át lassú tűzön abáljuk. Kivéve megszurkáljuk. Két deszkalap közé helyezve, majd követ rátéve másnap reggelig préseljük. Frissen fogyasztható, hideg füstön felfüstölve hetekig is eláll.
6.(212.) Szalonna variációk otthon
A szalonnát sóval bedörzsölöm, 4-5 naponta átforgatom, eközben újra bedörzsölöm sóval. Egy hónap alatt lesz kész. Az így kezelt szalonnát hűtőszekrényben 5-6 hétig tárolhatjuk, anélkül, hogy megavasodna. Fogyaszthatjuk tea mellé, vagy főzéshez.
A szalonna legegyszerűbb tartósítási módja besózás. Erre akkor kerülhet sor, amikor a szalonna már teljesen kihűlt és legalább 1 napig hideg helyen állt. 1 kg szalonnához 12-15 dkg sót számítsunk.
Pörzsöléssel szőrtelenített disznóból készül. A pörzsölés megadja neki a különleges "égett" ízt. A tisztára kapart szalonnákat 3 ujjnyi szélességű, 2 ujjnyi magasságú, 40 cm hosszúságú darabokra vágjuk, sóval jól bedörzsöljük. 8-10 napig sózzuk, naponta átforgatva azokat. A végén a sót lesöpörjük róla, bedörzsöljük pirospaprikával (a bőrös részek természetesen kimaradnak ebből). Fehér tiszta papírba csavarva 1-2 napra hideg füstre akasztjuk.
A hátaszalonnahasábokat egyenletes, széles darabokra vágjuk. Vékony hátaszalonna, só. A megformázott hátaszalonna táblákat jól bedörzsöljük konyhasóval, majd 3 hétig a sóban állni hagyjuk. Két-három alkalommal megforgatjuk, ismét bedörzsöljük. Ezután langyos vízzel lemossuk, zsinegre akasztjuk, megszárítjuk, majd sárgásbarnára füstöljük. Szellős, hűvös helyen tárolandó.
Erre a célra legjobb a vékony toka- vagy hasaalja-szalonna - 1-2 db tenyérnyi darab. Sóval jól bedörzsöljük, majd egy napig hideg helyen állni hagyjuk, ezután 3-4 gerezd fokhagymával ízesített vízben fél óráig forraljuk. Deszkára tesszük, vastagon megszórjuk pirospaprikával, tetejére is tiszta deszkát rakunk, erre egy súlyt, és hideg helyre tesszük
7.(213.) Sonka készités
Egy sonkához 0,5 kg sót, 1 kanál magyar borsot, 1 kanál szegfűborsot, 1 kanál koriandert, 1 kanál majorannát, 2 kanál fenyőmagot, 1 kanál salétromot, 4-5 babérlevelet és 1 fej vöröshagymát bő vízben felforralunk és kihűtve ráöntjük a sonkára. A lének egészen el kell lepnie a sonkát és vigyázzunk, hogy a sonka mindig a felső, bőrős felével lefelé legyen a páclében. Napjában többször megforgatjuk a lében a sonkát és 4 hétig benne hagyjuk. Azután füstre akasztjuk.
1 comb (kb 5 kg), fél kiló só, 1 ek koriander, 1 tk fenyőmag, 6 g salétrom, 1 fej fokhagyma, 5 ek paprika, 1 ek koriander.
A combot megformázzuk, majd letörölgetés után bedörzsöljük a porrátört fűszerekkel, illetve zúzott fokhagymával. Hűvös helyen ebben a száraz pácban tartjuk 3-4 napig. Naponta forgatjuk. Vizet forralunk, beleszórjuk a jófajta paprikát és kihűlés után a sonkára öntjük. Ebben az így keletkezett páclében 3 hétig naponta forgatva pácoljuk. Kivétel után leszikkasztjuk, majd 8 napra hideg füstre tesszük. Barnáspiros szín eléréséig füstöljük.
8.(214.) Hurka variánsok - ahogy édesapám készitette
1 kg tüdő, 3 kg rizs, 1 kg zsírféle, 1 liter vér, 2 fej hagyma, 1 kávéskanál törött bors, 1 ek majoranna, 3 babérlevél, só.
A tüdőt és a zsírféléket megabálom és a s ós, babérleveles abalében a rizst puhára főzöm. A kihűlt rizshez hozzáadom a ledarált tüdőt, a zsírféléket, a sárgára pirított hagymát, a vért, a fűszereket és a sót. Jól elkeverem a masszát. A vérrel vigyázni kell, mert túladagolása túlságosan kiszáríthatja a hurkát. Lazán bélbe töltöm és 90 fokos abalében fél óráig főzöm.
2 kg toka, 1 kg soványabb disznóhús, 2 liter vér, 50 dkg rizs, 50 dkg hagyma, 6 dkg paprika, 1 dkg őrölt bors, 3 g kömény, 15 dkg zsír, só.
A szalonnát és a húst sós vízben puhára főzöm, leszűröm, majd ledarálom. Zsíron sárgára pirítom az apró kockára vágott hagymát. A megmosott rizst megfőzöm, majd leöblítés után hozzáadom a darált húsmasszát, a fűszereket, a vért, a pirított hagymát. A masszát jól összekeverem, majd betöltöm a bélbe. Elkötés után 90 fokos vízben 25 percig főzöm, majd onnét kivéve lehűtöm.
1 kg tüdő, 50 dkg toka, 50 dkg máj, 25 dkg hagyma, 20 dkg rizs, 15 dkg zsír, 5 dkg só, 1 dkg őrölt feketebors, 1 dkg paprika, 1 kk majoranna, késhegynyi szegfűbors.
A húsféléket gyengén sózott vízben puhára főzöm, onnét kivéve lehűtöm, majd ledarálom. A rizst félpuhára főzöm és lehűtöm. Az apróra vágott hagymát zsíron aranysárgára pirítom, hozzáadom a darált húsfélékhez, hozzáadom a rizst, sózom, beleteszem a fűszereket. Abalével beállítom a kellő, tölthető sűrűséget. Lazán betöltöm a vastag hurkabélbe. A mintegy 80 fokos abalében kb. 40 percig abálom. Kiszedve hideg vízbe szedem. Ha megszáradt, kevés zsírban ropogósra sütöm mindkét oldalát.
Fél máj, fél tüdő, egy vese, 20 dkg zsírosabb hús, 1 hagyma, 5 dkg zsemlemorzsa, só, 1 mk törött szegfűszeg, 5 dkg rizs, 3 dl tej, 1 mk őrölt bors.
A tüdőt, a vesét, illetve a húst megfőzöm és a nyers májjal együtt ledarálom. A rizst a tejben megfőzöm. A hagymát lereszelem. Az összes hozzávalót alaposan összedagasztom és vastagbélbe töltöm. 90 fokos abalében egy órán keresztül főzöm. Hideg vízben lehűtöm, majd leszikkasztom. Sütve fogyasztható.